Para kulesi skandalında her yol ona çıkıyor! İfadesi alınacak mı?

 • HABER7

CHP il binasını satın almak için gayrimeşru yollarla toplandığı iddia edilen ve tam 4 saat boyunca sayılan paralarla ilgili sis perdesi dağılıyor.

Peş peşe yayınlanan görüntülerde masa üzerinde oluşturulan para kuleleri tek tek sayılırken, yenilerinin “İBB Spor Kulübü” yazılı çantada ofise getirildiğinin kayıtlara yansıdığı, CHP ile resmi bağı olmamasına rağmen para sayımında yer alıp rakamları tek tek not alan kişinin İmamoğlu İnşaat’ın tepe yöneticisi olduğu, il binasının resmiyette satın alındığı bedel ile ofiste sayılan para miktarının birbiriyle uyuşmadığı, ihale karşılığı alınan yüz binlerce liralık rüşvetin sayılan paraya dahil edildiğine dair itirafların bulunduğu skandalla ilgili her yol İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na çıkıyor.

Şu ana kadar 10’u aşkın ismin ifşa olduğu skandalda birçok kişi şüpheli veya beyan sahibi sıfatıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına ifade verirken, CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun ifadesine ne zaman başvurulacağı merak ediliyor.

Para kulesi skandalında bütün okları İmamoğlu’na yönelten isimlerin kritik bağlantıları ve söylemleri şöyle sıralanıyor:

EN KRİTİK İSİM

 • Fatih Keleş – İBB Spor Kulübü Başkanı

İmamoğlu’nun kasası” olarak anılan Fatih Keleş’in görüntülerde para dolu çantayı avukatlık ofisine taşıması gündem oldu. Paraların Keleş’in başkanlığını yaptığı İBB Spor Kulübü’ne ait çantalaria taşındığı kayıtlara yansıdı. 2014 yılında Beylikdüzü Belediye Meclis Üyesi olan Fatih Keleş, şu anda İBB CHP Meclis üyesi ve Ekrem İmamoğlu’nun danışmanlığını yapıyor.

CHP’DE YETKİSİ YOK! TEK VASFI İMAMOĞLU’NUN MÜDÜRLÜĞÜ

 • Tuncay Yılmaz – İmamoğlu İnşaat Genel Müdürü

Ekrem İmamoğlu’na ait şirketleri yöneten Yılmaz, görüntülerde paraları sayarken dikkat çekiyor. Ofise dolar ve euro cinsi paraları getirenin de Tuncay Yılmaz olduğu savcılık ifadelerine yansıdı. Kendisi ise ifadesinde neden saydığını ve paranın miktarını hatırlamadığını söyleyerek kuşkuları artırdı.

Arkadaşı Fatih Keleş’in bir gün arayıp para taşımaya yardım istemesi üzerine gittiğini ve sadece yarım saat söz konusu ofiste kaldığını ileri sürerek, “Fatih abi ile Beylikdüzü’nde buluştuk. Arabada bir miktar para var, tek başıma taşımaktan korkuyorum dedi. Ben yardım ettim” dedi. Euro saydığı görüntülerin savcı tarafından hatırlatılması üzerine Yılmaz, “Ben bu paraları neden saydığımı hatırlamıyorum. Ne kadar para saydığımı hatırlamıyorum. Paraları neden saydığıma yönelik soruya verecek cevabım yoktur” diye konuştu.

HER SÖZÜ İFŞAAT

 • Gökhan Taşkapan – Avukat – Eski Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı

Görüntülerde paraları teslim alan ve kendi avukatlık bürosunda paraların sayıldığı Gökhan Taşkapan en kritik isim. Taşkapan, diğer şüpheli Morsünbül gibi 2022’de Maltepe’de görev yaptığı sırada rüşvet soruşturmasından tutuklanmıştı. Vukuatları daha sonra ortaya çıkan ikilinin 2019’da aynı büroda yer alması şüpheleri artırdı.

Paraları ofisine Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı Fatih Keleş’in taşıdığını belirten Taşkapan, dolar ve euro cinsinden paraları ise İmamoğlu’nun müdürü Tuncay Yılmaz’ın getirdiğini ifade etti. Paranın sayıldığı gün ofisine 3 saat boyunca para taşındığını kaydetti.  Ödenen paralara dair bütün sayım ve notların, CHP’de hiçbir görevi olmayan İmamoğlu İnşaat Genel Müdürü Tuncay Yılmaz’a teslim edildiğini vurguladı.

Para sayma sırasında İBB’den kendisine ihale sözü verilen bir şahıstan alınan 1 milyon liranın çantayla getirildiğini söyledi. Gül İnşaat’ın sahibi Ali Gül’den “yatırımlarını durdururuz” tehdidiyle 2 milyon TL alındığını Gül’ün bizzat kendisine söylediğini aktardı. Resmiyette 24 milyon 360 bin TL olarak gösterilen satış bedelinin gerçekte 41 milyon TL olduğunu belirtti.

İMAMOĞLU İLE YÜKSELDİ, ONUN DA İSMİ GİRDİ

 • Turan Taşkın Özer – CHP İstanbul Milletvekili

Kariyeri adeta İmamoğlu tarafından çizilen bir isim. 2015 yılında CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı’na getirilen Turan Taşkın Özer, hızlı bir yükselişle 2023 seçimlerinde CHP İstanbul Milletvekili oldu. Bu olayda Özer’in ismini veren Fatih Keleş oldu. Bütün isimlerin adres gösterdiği Keleş, “Parayı Turan Taşkın Özer’den aldım” dedi.

CHP’li Turan Taşkın Özer “tanık” sıfatıyla savcılığa çağrıldı.

PARALAR İBB İŞTİRAKİNDEN TAŞINMIŞ

 • Hasan Şentürk – İşadamı

Kayıt dışı para soruşturmasının tek şahidi işadamı Hasan Şentürk, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na teslim ettiği ses kaydında, Karsal Örme’nin sahibi Hüseyin Köksal’ın şoförü Servet Aydın’ın anlatımları olduğunu söyledi.

Şentürk, 2019 yılında İBB Kültür A.Ş.’den alınan paraların CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat tarafından tahsis edilen çakarlı milletvekili aracıyla 6 ay boyunca İmamoğlu İnşaat’ın Genel Müdürü Tuncay Yılmaz’a taşındığını ifade etti.

İMAMOĞLU’NUN MÜDÜRÜNÜN NE İŞİ VAR?

 • Canan Kaftancıoğlu – Eski CHP İstanbul İl Başkanı

Savcılıkta ifade veren eski CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İmamoğlu’nun müdürü Tuncay Yılmaz’ın para trafiğinin içinde olmasına anlam veremediğini söyledi.

Kaftancıoğlu, “Tuncay Yılmaz’ın neden ve hangi amaçla orada olduğuna dair en ufak bir ilgim ve fikrim yoktur. Kendisini tanımam. Tuncay Yılmaz’ın orada olması bana da garip gelmiştir.” ifadeleriyle Ekrem İmamoğlu’nu işaret etti.

DUYMADIM, GÖRMEDİM, BİLMİYORUM

 • Özgür Nas – Eski CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı

Kaftancıoğlu’nun “Binanın satın alma sürecini koordine eden kişiler” olarak nitelediği üç isimden biri olan Özgür Nas, ifadesinde sürece ilişkin detayları bilmediğini savundu.

Olaydan sıyrılmak istercesine verdiği ifadede şüpheli Nas, şunları ifade etti:

“Görüntülerde yer alan paralar Fatih Keleş tarafından ofise getirilmişti. Paranın nereden temin edildiğini veya binanın ne kadar meblağ ile satın alındığı konusunda herhangi bir bilgim yoktur. Görüntülere yansıyan kapora tesliminden sonra parti binasının resmi olarak satın alma sürecini takip etmedim. Binanın ne kadara satın alındığını ve paranın banka yoluyla mı, elden mi teslim edildiğini onlar daha iyi bilirler.”

 • Can Poyraz – Eski CHP İstanbul İl Başkanlığı Basın Danışmanı

Savcılık ifadesinde “Paranın nereden geldiğini bilmiyorum” diyenler arasında yer alıyor. Eski İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu tarafından “CHP Genel Merkezi ile İstanbul İl Başkanlığı arasında binanın satın alma sürecini koordine eden” kişiler arasında gösteriliyor.

İfadesinde “bilmiyorum”, “hatırlamıyorum” diyen isimlerden. Döviz cinsi paralanın masada sayıldığını hatırlamadığını iddia eden Poyraz’ın ifadeleri şu şekilde:

“Görüntülere yansıyan paraları Fatih Keleş, bir çanta içerisinde ofise getirdi. Orada bulunma sebebimizin o tarihlerde yeni alınacak olan il binasının kaporasının verilmesi olduğunu biliyordum. Parayı Fatih Keleş’in nereden getirdiğini ve nasıl temin ettiğini bilmiyorum. Her ne kadar görüntülerde Euro gözükse de ben o tarihte sayılan paralarda Euro olup olmadığını hatırlamıyorum.”

PARA ÇANTADA, ADRES KAĞITTA

 • Melih Morsünbül – Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın Danışmanı

2022 yılında Maltepe Belediyesi’nde kurulan rüşvet ağının içinde olduğu belirlenen ve tutuklanan Melih Morsünbül, para kulesi skandalında da yer alıyor. Morsünbül’ün CHP İstanbul İl Başkanlığı binasının alımında ne işi olduğu, kim adına ve hangi rolü üstlendiği merak konusu.

Soruşturma kapsamında ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade veren Melih Morsünbül, teslim ettiği paralardan sonra kendisine herhangi bir makbuz verilmediğine dikkat çekti. Morsünbül, Başkan Ali Kılıç’ın kendisini arayarak, laptop çantasında bir miktar para teslim ettiğini belirterek, “Çantanın içinde, kendisinin ve arkadaşlarının CHP İstanbul il binasının satın alınması sürecinde başlatılan kampanya kapsamında yaptıkları bağış paraları olduğunu söyledi. Çanta ile birlikte kağıt üzerinde yazılı bir ofisin adresini verip oraya götürmemi istedi.” dedi.

Para dolu çantayı Özgür Nas’a teslim ettiğini ifade eden Morsünbül, paralar sayılırken konuşmalardan 200 bin lira civarı olduğunu duyduğunu, kendisinin parayı teslim ettiğini delillendirebileceği herhangi bir makbuz, belge veya senet vermediklerini belirtti. Morsünbül, “Paraların nasıl temin edildiğini bilmiyorum. Kaynağı ile ilgili herhangi bir bilgim ve dahilim yoktur” şeklinde konuştu.

PARAYI BİLİYOR, NEREYE GİDECEĞİNİ BİLMİYOR

 • Onur Öksel – Şişli Belediye Başkan Yardımcısı

Büroya para getiren Onur Öksel, ifadesinde muğlak ifadeler kullandı. Öksel, o tarihte Şişli Belediye Başkanı olan CHP’li Muammer Keskin’in kendisine verdiği çantayı sorgulamadan teslim ettiğini ve amirinin talimatına uyarak çantayı adrese götürdüğünü söyleyerek, “Çantayı aldığımda içinde para olduğunu biliyordum ancak parayı nereye götüreceğimi, götürme amacımı bilmiyordum.” dedi.

BABASIYLA ÇELİŞTİ

 • Serkan Çebi – Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin oğlu

Büroya bir bavul dolusu para getiren Çebi’nin balya balya paraları Fatih Keleş’e teslim ettiği görülüyordu. Babasıyla çelişkili ifadeler verdi. Kemal Çebi parayı oğluna kendisinin verdiğini, içerisinde de 20 bin TL olduğunu söylerken Serkan Çebi savcılık ifadesinde, o dönem CHP Küçükçekmece İlçe Başkanı olan Turgay Özcan’ın kendisine il binasının satın alınmasıyla ilgili bağış kampanyası başlattıklarını, ancak bir kısım paranın eksik kaldığını söylediğini savundu.

Serkan Çebi, “Arkadaşlarının bir miktar bağış parası topladıklarını söyleyerek topladıkları parayı bir adrese götürmem istedi. Bana paraları poşet içerisinde verdi. İçerisinde yaklaşık 80-85 bin lira olduğunu söyledi. Kime teslim edeceğimi söylemedi. Ben de arkadaşımın ricasını kırmayarak belirtilen adrese gittim. Girdiğimde Turgay Özcan’ın adını verdim ve benimle birlikte bir miktar para gönderdiğini söyledim. Onlar da Turgay ismini duyunca başka soru sormadılar. Odadakilerden birisine parayı teslim ettim. Kime teslim ettiğimi hatırlamıyorum.” dedi.

Babasıyla çelişen Serkan Çebi, “Paraları götürdüğümden babamın haberi yoktur. Bu konuyu kendisiyle paylaşmamıştım. Görüntülerin yayınlanmasından sonra babamın haberi olmuştur. Bildiğim kadarıyla babamın bina satın alma sürecinde herhangi bir yardım veya bağışı olmamıştır” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x